Гідропоніка: використання кам’яної (базальтової) вати

Гідропоніка: використання кам’яної (базальтової) вати

Що таке гідропоніка?

Гідропоніка – це сучасний спосіб вирощування різних рослин, за якого коренева система знаходиться не в ґрунті, а у вологому повітряному середовищі. Як правило, для цього використовується субстрат з пористого і хімічно нейтрального матеріалу, який дозволяє корінню “дихати” і, одночасно з цим, дає можливість насичувати його необхідною для активного зростання кількістю мінеральних речовин. Волокниста структура кам’яної вати, в якій міститься до 18% повітря, підходить для цих цілей якнайкраще.

Використанням базальтової вати для теплоізоляції сьогодні вже нікого здивувати не можна. І справді, завдяки чудовим теплоізоляційним і експлуатаційним характеристикам цей матеріал активно використовують практично у всіх будівельних сферах. Однак виняткові характеристики кам’яної вати, обумовлені властивостями базальтового волокна, дозволили знайти їй ще одне застосування у такій галузі, як гідропоніка.

Сучасні дослідження показали, що кам’яна вата ідеально підходить практично для всіх сучасних технологій гідропонного вирощування рослин. У ній пророщують насіння, вирощують розсаду і рослини аж до збору врожаю. При цьому її використання не лише є продуктивним, але й робить безґрунтове культивування економічно вигідним.

Вперше кам’яну вату як гідропонний субстрат використали в Данії в 1969 році. А до середини 90-х років багато передових господарств у всьому світі практично повністю перейшли на вирощування садово-городніх культур невеликих об’ємів гідропонним способом із застосуванням мінераловатної основи.

Попри те, що за минулі роки технології значно модернізувалися, цей матеріал як і раніше не втратив своєї актуальності. Необхідно відзначити, що застосування базальтової вати в гідропоніці дало можливість проведення аерації підкореневих шарів, прогресивного крапельного зволоження і багатьох інших інноваційних рішень.

Сьогодні садівникам пропонують величезну кількість виробів з кам’яної вати різноманітних форм (кубики, пробки, мати, блоки і т.д.), які можна використовувати і в домашніх умовах, і у великих фермерських господарствах. Найприємнішим є те, що в одному і тому ж субстраті з базальтової вати можна вирощувати рослини не один раз. Після промивання і знезараження (обробка ультрафіолетом) цей матеріал не втрачає своїх робочих властивостей. Тому, до моменту посадки нової партії рослин мінеральна основа повністю готова до роботи.

І це не єдина перевага базальтової вати як субстрату.

Переваги субстрату із базальтової вати

  • Завдяки тому, що волокна базальтової вати вирізняються пружністю, мінеральний субстрат дозволяє кореневій системі рослин дихати, вільно розвиватися і отримувати всі необхідні речовини з живильного розчину;
  • Мінеральна основа дозволяє отримати оптимальний водно-повітряний баланс кореневої системи рослин;
  • Пророщування насіння в мінеральній основі відбувається набагато швидше і ефективніше, ніж в інших видах субстрату;
  • Вирощувати в мінеральній основі можна практично всі рослини, окрім коренеплодів;
  • Базальтова вата характеризується біологічною стійкістю, тому в ній не заводяться грибки, а це означає, що на рослинах не буде кореневої гнилі та інших захворювань.
  • Придбати кам’яну вату можна повсюдно, та й коштує вона відносно недорого.

Чудові результати використання базальтової вати як субстрату в гідропоніці зайвий раз доводять, що кам`яноватний утеплювач – це екологічно безпечний матеріал, який не здатний нашкодити ні здоров’ю людини, ні навколишньому середовищу.

Залишити відповідь